Medycyna i rodzina: perspektywa feministyczna

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Niewielu lekarzy, czy to mężczyzn, czy kobiet, identyfikuje się jako feministki, a wielu postrzega feminizm jako gniewną krytykę mężczyzn, którą popiera niewielu pacjentów. Jeśli lekarz rodzinny Lucy M. Candib jest poprawny, to jednak lekarze powinni być feministami, a feminizm może być bardziej poprawnie opisany jako wymagający dokładnie tego rodzaju opieki, jaką lekarze pragną dawać, a ich pacjenci chcieliby otrzymywać. Medycyna i rodzina: Perspektywa feministyczna nie zawiera wyraźnej definicji feminizmu. Ale w swojej książce Candib w sposób dorozumiany definiuje ten termin, stosując krytyczną perspektywę, która jest kluczowa dla różnych wersji feminizmu, i która wzywa do włączenia doświadczenia kobiet w rozwijanie odpowiedniego zrozumienia pacjentów i wysiłków na rzecz przezwyciężenia opresyjnych wpływów w życiu kobiet. Cele te, jak twierdzi, mają zasadnicze znaczenie dla troski lekarza.
Teksty medyczne , jak twierdzi Candib, nadal opierają się na modelu rozwoju opartym na człowieku . Po wykazaniu tej zależności poprzez badanie teorii rozwoju niemowląt, dzieci i dorosłych, krytykuje teorię systemów rodzinnych za wzmacnianie stereotypów seksualnych. i odkrywa, w jaki sposób doprowadziły one do niewystarczającego traktowania problemów zdrowotnych związanych z przemocą seksualną i przemocą domową.
Propozycja Candib na naprawę wad medycyny masculinistycznej jest nie tylko feministyczna, ale także kobieca. Składnik kobiecy opiera się na niedawno odmłodzonej etykiecie opieki opracowanej przez Carol Gilligan, Nel Noddings i Sarah Ruddick oraz w relacji MF Belenky ego na temat kobiecych sposobów poznania . Składnik feministyczny identyfikuje potencjał etyki troski o wyzysk kobiety, których rola opiekuńcza była nieuzasadniona i niewdzięczna. W tych ramach opieki zdrowotnej na pewno nie można utożsamiać z leczeniem medycznym, ale nie można jej też utożsamiać z altruizmem zaprzeczającym samemu sobie.
Wielu lekarzy zgadzałoby się z krytyką Candibisa modelu kontraktu między lekarzem a pacjentem oraz z naciskiem na autonomię pacjenta, która dominuje w praktyce opieki zdrowotnej i we współczesnej bioetyce. Mogą jednak pozostać niespokojne, popierając ujawnienie przez lekarzy swoich pacjentów i twierdzenie, że własna ocena pacjenta dotycząca jej terapii jest tak samo ważnym środkiem w jej bezpośredniej opiece, jak każdy inny środek dostępna dla mnie i może być lepsza. Jej strategia unikania zarówno odpowiedzialności opieki, jak i zagrożeń paternalizmu jest niejasna, ale ważna: celem terapii jest wzmocnienie pozycji pacjenta.
W sposób zgodny z metodologią feministyczną autorka w dużej mierze opiera się na własnym doświadczeniu, zarówno zawodowym, jak i osobistym. W sposób zgodny z tradycyjnymi metodami naukowymi wykorzystuje krytyczne badania w sposób krytyczny. W sposób zgodny z feministyczną i kobiecą metodologią wykazuje bogate wyczucie kontekstu poprzez włączenie odpowiednich spostrzeżeń z nauk społecznych i filozofii do jej interpretacji i krytyki praktyki klinicznej. Wynik jest wysoce czytelny, pouczający i prowokujący. Candib może nawet przekonać niektórych klinicystów, że feminizm jest niezbędny, a nie styczny do ich troskliwej roli.
Mary Briody Mahowald, Ph.D.
University of Chicago, Chicago, IL 60637

[podobne: xeforapid, witrektomia cennik, leki antycholinergiczne ]

Tags: , ,

No Responses to “Medycyna i rodzina: perspektywa feministyczna”

 1. Alicja Says:

  Article marked with the noticed of: dieta sokowa[...]

 2. Adrian Says:

  Trzeba się nieźle natrudzić aby takowe znaleźć w aptekach

 3. Drugstore Cowboy Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do Żywienie w chorobie Hashimoto[...]

 4. Marcel Says:

  Jak was coś boli to idźcie do lekarza a nie czytajcie porady

 5. Candy Butcher Says:

  [..] Cytowany fragment: peruka[...]

 6. Robert Says:

  czym grozi nieleczona niedoczynność tarczycy

Powiązane tematy z artykułem: leki antycholinergiczne witrektomia cennik xeforapid