Stomatologia i ortodoncja
Just another WordPress site

Ryzyko niedokrwiennej choroby serca u kobiet po radioterapii raka piersi AD 10

Posted in Uncategorized  by admin
September 10th, 2018

W obu panelach przyjęto, że rozkład sercowych czynników ryzyka w populacji jest równy rozkładowi w niniejszym badaniu. Skumulowane ryzyko dla innych średnich dawek promieniowania dla serca i dla różnych grup wiekowych podczas napromieniania podano w tabelach S12 i S13 w dodatkowym dodatku. Ostre zdarzenia wieńcowe to niejeczne lub śmiertelne poważne incydenty wieńcowe lub niestabilna dławica piersiowa. W przypadku 50-letniej kobiety bez wcześniejszych czynników ryzyka sercowego, radioterapia z zastosowaniem średniej dawki do 3 Gy zwiększyłaby ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca przed osiągnięciem wieku 80 lat z 1,9% do 2,4% (tj. bezwzględny wzrost o około 0,5 punktu procentowego) i zwiększyłoby to ryzyko wystąpienia co najmniej jednego ostrego zdarzenia wieńcowego z 4,5% do 5,4% (tj. bezwzględnego wzrostu o około 0,9 punktu procentowego) (wykres 2). Gdyby jej średnia dawka kardiologiczna wynosiła 10 Gy, jej całkowite ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca wzrosłoby z 1,9% do 3,4% (1,5 punktu procentowego), a jej całkowite ryzyko wystąpienia co najmniej jednego ostrego zdarzenia wieńcowego wzrosłoby z 4,5% do 7,7% (3,2 punktu procentowego).
W przypadku kobiet z jednym lub więcej wcześniej występującymi czynnikami ryzyka sercowego zarówno podstawowe ryzyko, jak i bezwzględny wzrost ryzyka są wyższe. Na przykład, radioterapia obejmująca średnią dawkę promieniowania do serca 3 Gy u 50-letniej kobiety z jednym lub więcej czynnikami ryzyka sercowego zwiększyłaby ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca przed osiągnięciem wieku 80 lat z 3,4% do 4,1% (bezwzględny wzrost o 0,7 punktu procentowego) i zwiększyłoby to jej bezwzględne ryzyko wystąpienia ostrego zdarzenia wieńcowego o 80 lat o 1,7 punktu procentowego. Średnia dawka 10 Gy na serce spowodowałaby znacznie większe ryzyko związane z promieniowaniem.
Podsumowując, stwierdziliśmy, że przypadkowe narażenie serca na radioterapię raka piersi zwiększyło częstość poważnych incydentów wieńcowych o 7,4% na szarość, bez wyraźnego progu. Procentowy wzrost średniej jednostkowej dawki promieniowania w stosunku do serca był podobny u kobiet iu kobiet bez uprzednio występujących czynników ryzyka sercowego, co wskazuje, że bezwzględny wzrost ryzyka dla danej dawki dla serca był większy dla kobiet z wcześniejszym sercem czynniki ryzyka. Dlatego też lekarze mogą rozważyć podanie dawki serca i czynników ryzyka sercowego, a także kontrolę guza podczas podejmowania decyzji o zastosowaniu radioterapii w leczeniu raka piersi.
[przypisy: centrum stomatologiczne bydgoszcz, nietolerancja pokarmowa testy, poradnia dietetyczna katowice ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: centrum stomatologiczne bydgoszcz nietolerancja pokarmowa testy poradnia dietetyczna katowice