Stomatologia i ortodoncja
Just another WordPress site

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Posted in Uncategorized  by admin
November 22nd, 2018

ligatury_proste_model01[1]Aparaty ortodontyczne dzielą się na 2 typy: ruchome (zdejmowane) i stałe. Ich dobór zależy od rodzaju wady oraz wieku pacjenta.1) Aparat ortodontyczny ruchomy, czyli zdejmowany, to typ aparatu, który jak sama nazwa wskazuje można zdejmować samodzielnie. Nosi się go przeważnie ok. kilkunastu godzin na dobę. Tradycyjny model składa się z akrylowej płyty i drutów, dodatkowo może zawierać śrubę oraz sprężynę. Aparat ruchomy polecany jest głównie w leczeniu dzieci i młodzieży. W przypadku osób dorosłych, które nie chcą zakładać aparatu stałego, aby np. nie eksponować leczenia ortodontycznego, zaleca się aparat typu Clear Aligner. Aparat taki koryguje wady zgryzu za pomocą indywidualnie projektowanych i dopasowanych przezroczystych nakładek. Leczenie polega na stosowaniu sekwencji szyn (miękka, średnia, twarda) zmienianych co miesiąc.

2) Aparat ortodontyczny stały przyklejany jest do zębów specjalnym klejem na cały okres leczenia. Tradycyjny model składa się z następujących elementów:

- zamki (mogą być metalowe, także w wersji dla alergików lub kosmetyczne np. białe lub kryształowe). Różnorodność dostępnych na rynku modeli jest ogromna. Spotyka się zamki metalowe (różne typy) i kosmetyczne (np.: ceramiczne, kryształowe, szafirowe, plastikowe);

- ligatury, czyli elastycznych elementów wymienianych przy każdej wizycie, dostępne we wszystkich kolorach;

- łuku, który wymieniany jest kilka razy w trakcie leczenia;

 

 

Tags: ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: aparat ortodontyczny ortodonta