September 17th, 2019
Obserwując dalszą cechę śluzówki, tj. wilgotność, możemy często stwierdzić zwiększenie wydzieliny śluzowej, śluzowo-ropnej lub czysto ropnej. W przewlekłych zanikowych nieżytach nosa wszystkie wspomniane cechy znowu ulegają zmianie. Blada, zanikła, cienka błona śluzowa pokrywa kostną część muszel, wykazuje ich nierówności; przewody nosowe są szerokie. Zamiast równomiernej wilgotności stwierdzamy suchość błony śluzowej z zeschniętą na niej wydzieliną, a nieraz i strupami. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
BADANIE JAMY USTNEJ I GARDŁA Szeroki dostęp do jamy ustnej i gardła znakomicie ułatwia badanie tych narządów nawet w bezpośrednim oświetleniu przy świetle słonecznym, rozproszonym świetle dziennym, albo za pomocą oświetlenia zwykłą latarką elektryczną. Dokładne jednak badanie jamy ustnej i gardła wymaga również dobrego oświetlenia reflektorem według podanych wyżej zasad w odpowiednim ustawieniu głowy chorego podczas oglądania poszczególnych części badanych narządów. Badanie jak zwykle zaczynamy od zbierania wywiadów i oglądania twarzy i szyi chorego. Sama postawa, zachowanie się i mowa chorego może już wskazywać na miejsce schorzenia. U chorych z ropniem okołomigdałkowym obserwujemy często sztywne trzymanie głowy, pochylonej w stronę schorzenia, ślinotok i niewyraźną mowę z odcieniem nosowym. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Po odchyleniu wargi dolnej stopniowo przesuwając łopatkę odciągamy i oglądamy policzek od wewnątrz w okolicy szczęki dolnej i górnej z jednej i drugiej strony. Zwracamy przy tym uwagę na stan błony śluzowej, na uzębienie i dziąsła, które często, bywają zaczerwienione, obrzmiałe i łatwo krwawiące. W okolicy górnych zębów trzonowych w przedsionku jamy ustnej oglądamy ujścia przewodów ślinianki przyusznej. Przystępując do oglądania samej jamy ustnej polecamy choremu otworzyć usta bez wysuwania języka badając przy tym stan uzębienia i dziąseł od wewnątrz, a przy. uniesionym języku oglądamy dno jamy ustnej z ujściem gruczołów ślinowych podszczękowych po obu stronach wędzidełka języka. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
BADANIE KRTANI Oglądanie krtani odbywa się najczęściej drogą pośrednią za pomocą lusterka krtaniowego. Można również obejrzeć krtań bezpośrednio za pomocą specjalnych laryngoskopów, dyrektoskopu i bronchoskopu. Badanie pośrednie polega na oświetleniu krtani za pomocą lusterka krtaniowego, ustawionego w gardle nad krtanią pod takim kątem (45°), by promienie światła rzucane przez reflektor na lusterko wpadały do krtani. W lusterku odbija się obraz krtani w ten sposób, że nagłośnia widoczna jest w górze lusterka a okolica chrząstek nalewkowych w dole. Struny głosowe i wnękowe pośrodku. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Comments Off
September 17th, 2019
Mniej szkodliwa, ale również mniej skuteczna jest elkozyna. Zakażenia wywołane przez paciorkowce ustępują pod wpływem syntarsanu; kwas migdałowy daję dobre wyniki w ropomoczu aseptycznym, w zakażeniu pałeczką odmieńca i laseczką ropy błękitnej. W następstwie zakażeń spowodowanych drobnoustrojami dochodzi do ciężkich uszkodzeń, jak marskość nerek, przewlekłe zapalenie nerek oraz miedniczek nerkowych, zapalenie gruczołu krokowego. Chorym, u których po 10 – 14 dniach nie widzimy poprawy, możemy zalecić tak zwane leczenie naprzemienne: 10 dni dieta zakwaszająca (mięso w dużych ilościach, 3 X dz. po 2 tabl. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Comments Off
September 17th, 2019
W miernym przeroście płata środkowego trójkąt Lieutauda i ujścia moczowodów są widoczne, natomiast w dużym przeroście nie widzimy ani ujść, ani trójkąta. Zaleganie moczu najczęściej jest duże, rozwój utkania beleczkowego w pęcherzu – nieznaczny. W przypadku ostrego zatrzymania moczu jedynie częściowe wycięcie alba operacja doszczętna umożliwia normalne oddawanie moczu. Cewnikowanie pęcherza w przeroście płatów bacznych i spoidła tylnego najczęściej nie udaje się. 4. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
Gruczolak płata środkowego, podobnie jak worek przepukliny, wpukla się poprzez mięsień zwieracz pęcherza wewnętrzny da światła pęcherza. Cewnik omijając guz z jednej lub drugiej strony wchodzi da pęcherza w ogóle bez trudności. Trójkąt może być przesłonięty całkowicie przerośniętym płatem środkowym. Przerost gruczołu krokowego w pierwszym okresie. Wydłużenie części sterczowej cewki moczowej , zwężenie cewki no przekroju poprzecznym z równoczesnym rozszerzeniem jej na przekroju pionowym. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 17th, 2019
W obecności pepsyny białko w tym czasie uleg po obu końcach rurek strawieniu. Po 10 godzinach mierzy się za pomocą milimetrowej linijki oraz lupy długość strawionego białka. Ilość pepsyny w badanym soku równa się pierwiastkowi kwadratowemu ze średniej długości słupków strawionego białka (prawo Schlitz-Borysa), pomnożonemu przez 16. Wydzielanie pepsyny ulega zaburzeniu znacznie rzadziej niż wydzielanie kwasu olnego. W soku żołądkowym zawierającym wolny kwas solny jest ona zawsze obecna. Read the rest of this entry »
Comments Off