September 18th, 2019
Częstą przeszkodą w badaniu nosa jest złe ustawienie; i zmiana pozycji głowy chorego podczas badania, przez co badany obraz znika z pola widzenia. Nieraz chory sam zwraca głowę w stronę światła w celu ułatwienia badania, nie orientując się, że lekarz korzysta ze światła ,odbitego. Zbyt głębokie albo ukośne urażające błonę śluzową wkładanie wziernika nosowego powoduje również odruchowe cofnięcie głowy chorego i zmiany ustalonego położenia głowy. Pewne utrudnienie w badaniu powstaje także wskutek odruchowego zwężenia przez chorego skrzydeł nosa przy jednoczesnym ściąganiu ust i zamykaniu oczu. W celu uniemożliwienia podobnego skurczu mięśni twarzy polecamy choremu podczas badania lekko uchylić usta i nie zamykać oczu. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Obserwując dalszą cechę śluzówki, tj. wilgotność, możemy często stwierdzić zwiększenie wydzieliny śluzowej, śluzowo-ropnej lub czysto ropnej. W przewlekłych zanikowych nieżytach nosa wszystkie wspomniane cechy znowu ulegają zmianie. Blada, zanikła, cienka błona śluzowa pokrywa kostną część muszel, wykazuje ich nierówności; przewody nosowe są szerokie. Zamiast równomiernej wilgotności stwierdzamy suchość błony śluzowej z zeschniętą na niej wydzieliną, a nieraz i strupami. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Po odchyleniu wargi dolnej stopniowo przesuwając łopatkę odciągamy i oglądamy policzek od wewnątrz w okolicy szczęki dolnej i górnej z jednej i drugiej strony. Zwracamy przy tym uwagę na stan błony śluzowej, na uzębienie i dziąsła, które często, bywają zaczerwienione, obrzmiałe i łatwo krwawiące. W okolicy górnych zębów trzonowych w przedsionku jamy ustnej oglądamy ujścia przewodów ślinianki przyusznej. Przystępując do oglądania samej jamy ustnej polecamy choremu otworzyć usta bez wysuwania języka badając przy tym stan uzębienia i dziąseł od wewnątrz, a przy. uniesionym języku oglądamy dno jamy ustnej z ujściem gruczołów ślinowych podszczękowych po obu stronach wędzidełka języka. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Po wyciągnięciu języka, sprawdzeniu równego oddychania chorego i oświetleniu reflektorem podniebienia miękkiego przykładamy lusterko do podstawy języczka podniebienia miękkiego, nie dotykając lusterkiem tylnej ściany gardła. Nieraz grzbiet wyciągniętego języka przesłania obraz języczka, do którego jednak i w tym przypadku przykładamy lusterko poza wygiętym grzbietem języka. W razie odbicia się w lusterku zwisającego poza nim końca języczka przesuwamy lusterko nieco ku tyłowi, żeby unieść cały języczek. W lusterku widzimy podstawę języka z migdałkiem językowym, gardło. dolne, nagłośnię, zatoki gruszkowate, a nieraz i całą krtań, zależnie od kąta ustawienia lusterka w stosunku do podłużnej osi krtani. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Podczas fonacji więzadła głosowe zbliżają się. W przypadkach porażenia mięśni krtani ruchomość więzadeł głosowych jest upośledzona. Obserwacja ruchów nalewek ułatwia dokładne sprawdzanie ruchomości więzadeł głosowych. Dokładne zbadanie poszczególnych części krtani wymaga nieraz specjalnego ustawienia głowy chorego i odpowiedniej pozycji lekarza. W celu obejrzenia spoidła przedniego więzadeł głosowych odchylamy głowę chorego ku tyłowi i patrząc nieco z góry ustawiamy lusterko bardziej pionowo, bliżej tylnej ściany gardła; zaś podczas oglądania przestrzeni międzynalewkowej tylnej ściany krtani głowa chorego powinna być pochylona ku przodowi. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Do pęcherza moczowego należy wprowadzić, jak po każdej operacji wycięcia guza wewnątrz- pęcherzowego, szeroką rurkę gumową (cystostomia suprapubica). 3. Badanie wziernikiem wykazuje guz o szerokiej podstawie lub guz przerastający wyraźnie ścianę pęcherza. Nie ma już wtedy wątpliwości co do złośliwości guza, należy więc ; tylko rozstrzygnąć, czy uda się guz usunąć w całości. Jeżeli guz jest położony na przedniej lub bocznej ścianie, a zwłaszcza na szczycie pęcherza, można go z reguły wyciąć; jeżeli natomiast znajduje się na ścianie tylno-bocznej albo tylnej, musimy najpierw oddzielić otrzewną od pęcherza, żeby przekonać się czy możliwe jest doszczętne usunięcie nowotworu. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Badanie wziernikiem wykazuje typowe podciągnięcie wzgórka nasiennego do zapory, a w pęcherzu widzimy zazwyczaj wyraźne utkanie beleczkowe. Stroma spadzistość trójkąta jest utrzymana. 8. Zapalenia gruczołu krokowego wywołane kamicą , Gruczoł krokowy – twardy, można niekiedy stwierdzić nawet wyraźne trzeszczenie. Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wyniku badania radiologicznego. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Probówki ostrożnie nie wstrząsając przenosi się do wirówki i wiruje przez 10 minut przy obrotach 3. 000 na minutę. Zbierający się nad osadem płyn zawiera mukoproteozę. Przenosi się go o ile możności całkowicie do szeregu probówek ze szkła Pyrex ze znaczkami na 25 ml i numeruje się według kolejności prób. Etap 6: celem oczyszczenia osadu mukoproteiny od resztek mukoproteozy osad rozpuszcza się przez dodanie doń 2 ml ługu sodowego (odczynnik 3) i mieszanie drewnianą pałeczką, a następnie ponownie dadaje się 3 ml kwasu solnego (odczynnik 4) do każdej probówki. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Zatkawszy probówki korkiem zawartość ich miesza się przez kilkakrotne obracanie dnem do góry, po czym korki wyjmuje się. Do pierwszej z probówek Pyrex zawierających hydrolizowane i oziębione roztwory mukoproteiny – tak samo postępuje się w stosunku do probówek ze zhydrolizowanymi i oziębionymi roztworami mukoproteozy – dodaje się 1,5 ml odczynnika Folin-Ciocalteu (odczynnik 7) i uzupełnia się wodą przekroploną do znaczka 25 ml. Probówki obraca się kilkakrotnie do góry dnem, po czym pozostawia się je otwarte. Początkowe brudnozielone zabarwienie roztworu przechodzi w czysto niebieskie, którego stężenie zależy od ilości badanego ciała mucynowego. W taki sam sposób postępuje się z wszystkimi probówkami. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Metodę zadośćczyniącą tej potrzebie opracował w kierowanej przeze mnie klinice Seweryn -Cutronberq. Polega ona na badaniu właściwości fizyko-chemicznych zawartości żołądka na czczo i w 45 minut po nieco zmienionym próbnym śniadaniu Gluzińskiego-Jaworsklego. Postępowanie: badany otrzymuje wieczorem wieczęrzę składającą się z 150 g przysmażonej cielęciriy siekanej, talerza bulionu mięsnego z ziemniakami, kompotu z 6-8 śliwek oraz szklankę herbaty. Nazajutrz rano na czczo po upływie 12 godzin wydobywa się za pomocą zwykłęgo (grubego) zgłębnika zawartość żołądkową tzw. okresu międzytrawiennego (A) i podaje się badanemu śniadanie białkowe w postaci posiekanego na drobne kawałki białka, jaja kurzego, ściętego przez 10 minutowe gotowanie w 40 mI wody przekroplonej, do której dodaje się następnie jeszcze 60 mI wody. Read the rest of this entry »
Comments Off