September 18th, 2019
Po opanowaniu techniki badania początkujący lekarz może mieć pewne trudności w opisywaniu widzianego obrazu. Dlatego też należy ustalić porządek badania i opisywania według pewnego schematu. Praktycznie jest zaczynać badanie nosa od oglądania przegrody nosa, której skrzywienia mogą zmieniać szerokość przewodów nosowych. Porem kolejno badamy muszlę dolną i przewód dolny oraz muszlę środkową i przewód środkowy razem z górną częścią jamy nosa. Po stwierdzeniu z jednej strony nosa nierówności i skrzywienia przegrody należy przed określeniem rodzaju skrzywienia obejrzeć tę samą część przegrody po stronie przeciwnej. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Polipy nosowe uszypułowane zwykle na cienkiej nóżce dają się przesuwać we wszelkich kierunkach, zaś przerosty muszel mające szeroki przyczep można poruszać tylko w kierunku pionowym. W przypadkach szerokiej drożności nosa można widzieć od przodu tylną ścianę jamy nosowo-gardłowej, którą można również obejrzeć po uprzednim zapędzlowaniu błony śluzowej słabym rozczynem kokainy z adrenaliną, po czym powstaje obkurczenie się błony śluzowej i rozszerzenie przewodów nosowych. Przez szerokie przewody nosowe widzimy w głębi tylną ścianę jamy nosowo-gardłowej, a nieraz i wyrośla adenoidalne, poruszane przez unoszące się podczas mowy i połykania podniebienie miękkie. W wolnej zaś jamie nosowo-gardłowej widzimy przy tym samo podniebienie miękkie, unoszące się ponad poziom dna jam nosowych. W celu ułatwienia początkującym zapamiętania i opisywania widzianych obrazów podaję niżej przykład opisu badania nosa. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Fonacja, wymawianie okresowe przez chorego dźwięku A ułatwia jeszcze bardziej badanie, gdyż przy tym podniebienie miękkie unosi się, rozszerzając cieśń gardłową, Badając gardło zwracamy uwagę na ruchomość podniebienia miękkiego, na stan łuków ,podniebiennych, migdałków i tylnej ściany gardła. Podczas oglądania migdałków notujemy ich wygląd i wielkość. Prawidłowe migdałki zwykle nie wystają poza brzeg łuków podniebiennych. W stanie zapalnym migdałki mogą być powiększone, zaczerwienione, rozpulchnione z nalotami w anginach i czopami w dołkach migdałkowych w przewlekłych sprawach zapalnych. Uciskając na migdałek od przodu poprzez łuk podniebienia czopy te możemy łatwo wygnieść i usunąć. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Nachylając lusterko bardziej do poziomu widzimy poza nagłośnią dalsze części krtani. Poruszając odpowiednio lusterkiem widzimy w nim odbicie poszczególnych części krtani, nagłośni, fałd w nalewkowo-nagłośniowych, nalewek i strun głosowych, oraz gardło dolne. Orientując się. według odbitego w lusterku obrazu ustawiamy odpowiednio lusterko, żeby widzieć całą krtań lub badaną część krtani. Polecamy choremu podczas badania krtani wydawać dźwięki A, E, I, albo Ha, He, Hi, na przemian z głębokim oddychaniem, co powoduje nie tylko zbliżanie się strun głosowych, ale równocześnie unoszenie się całej krtani; ułatwiając jej badanie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Po wyprostowaniu przewodu przez odciąganie jedną ręką małżowiny usznej, drugą ręką wkładamy wziernik równolegle do osi przewodu i bokiem wziernika jeszcze bardziej unosimy tylno – górną ścianę przewodu. Ustawiony zaś wziernik najlepiej jest trzymać jedną ręką, odciągającą przewód, żeby mieć drugą rękę wolną przeznaczoną do zabiegów w uchu. Po włożeniu wziernika usznego należy zawsze poruszyć jego końcem w różnych kierunkach w celu sprawdzenia czy nie oparł się, jak to często bywa, o ścianę przewodu w miejscu jego zagięcia. Często po takim poruszaniu wziernikiem przekonujemy się, że koniec przewodu z błoną bębenkową znajduje się głębiej. Cała błona bębenkowa jest widoczna tylko u osób z bardzo szerokimi i krótkimi przewodami ucha zewnętrznego. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Jeżeli wszycie moczowodu jest połączone ze znacznym jego napięciem, robimy nowy otwór w ścianie pęcherza i do niego wszywamy moczowód, teraz już bez napięcia . Ranę pęcherza zszywamy najpierw szwami katgutowymi, ujmującymi tylko błonę mięśniową tak, iż szwy nie przenikają błony śluzowej. Ujmujemy szwami również błonę śluzową jedynie wtedy, gdy ściana pęcherza jest cienka; pierwszą warstwę szwów wgłabiamy drugim piętrem,a w końcu naszywamy jeszcze na pęcherz tkanki okoliczne. Zdarza się nieraz, że nie można zszyć całkowicie rany pęcherza powstałej po wycięciu guza; kładziemy wówczas na ranę pęcherza pasmo gazy, które wyprowadzamy n zewnątrz poprzez cięcie nadłonowe. W każdym przypadku wprowadzamy do pęcherza dren gumowy, a drugi dren wkładamy do przestrzeni przedpęcherzowej . Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Najchętniej stosowanym lekiem w zakażeniach pałeczką okrężnicy i w zakażeniach mieszanych jest urotropina, którą należy również podawać łącznie ze środkami zakwaszającymi mocz. Urotropinę podajemy w postaci i:gotqwych przetworów albo jako mieszankę dwupirynową . Kwas solny ułatwia rozszczepianie się urotropiny na formaldehyd i dlatego stosujemy równocześnie 10% kwas solny, polecając podawanie 10 – 20 kropli na szklankę wody, którą należy wypić w czasie jedzenia. Sulfonamidy podaje się w niedużej ilości, gdy stężenie ich w moczu jest większe niż we krwi. Cybazol stosujemy przeciętnie w dawkach 3 razy po 2 tabletki dziennie, co najmniej w ciągu 10 dni; w dawkowaniu wyższym należy sprawdzić czynność nerek. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 18th, 2019
Comments Off
September 18th, 2019
Comments Off
September 18th, 2019
Comments Off